Proč blokujeme?

Volby, lobbování, petice, protesty a další konvenční způsoby občanského zapojení selhávají, protože změně brání silné politické a ekonomické zájmy. Naší strategií je proto nenásilný, narušivý občanský odpor.

Často slyšíme doporučení, že máme demonstrovat před Úřadem vlády, před příslušnými ministerstvy, anebo u poslanecké sněmovny. Případně máme jet ke zdroji znečištění. Tak tedy: 

  • Před Úřadem vlády jsme demonstrovali nesčetněkrát. 
  • U Ministerstva životního prostředí jsme také demonstrovali opakovaně, jednou jsme tam dokonce dva týdny stanovali. 
  • Nedávno jsme uspořádali demonstraci v Turowě. 

Bohužel takové akce se doposud ukázaly jako neefektivní. Klasické demonstrace nezajímají média, a tím pádem se téma nedostane do veřejné debaty a politici nemusí reagovat. 

Proto jdeme cestou občanského odporu. Snažíme se opakovaně narušit běžný chod společnosti, a to v hlavním městě, kde jsou soustředěná sídla politických institucí a celostátní redakce médií. Jakkoli taková strategie znamená, že nás velká část společnosti vnímá negativně, umožňuje nám dostat do médií téma škodlivé závislosti na ruském plynu a na fosilních palivech obecně a doufáme, že ho v mediálním prostoru budeme schopni udržet minimálně několik týdnů a jeho přítomnost postupně zintenzivňovat. 

Omlouváme se všem, jejichž ranní cesta do práce se kvůli naší blokádě protáhne o několik minut. Věřte však, že v porovnání s hrůzami, které se dějí ukrajinským občanům kvůli Putinově invazi, je to opravdu jen malá nepříjemnost. Stejně tak je takové zdržení nesrovnatelné s problémy, které nás čekají v brzké budoucnosti kvůli tomu, že adekvátně neřešíme klimatickou krizi. 

Po vládě chceme pouze to, aby napomohla snížení spotřeby ruského plynu. Je to nutný malý krok na cestě ke spravedlivějšímu světu a ke stabilnímu klimatu. Pokud nejsme ochotni udělat ani takovou maličkost jakou je snížení teploty vytápění, jak máme vyřešit klimatickou krizi, na jejíž řešení už máme podle vědců jen pouhé 3-4 roky?

nuselskyMost